Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kostrzyn. Rok Ewarysta Estkowskiego - nauczyciela i redaktora

OPRAC.: OKO
Ewaryst Estkowski jest postacią nietuzinkową: pedagog urodzony w Drzązgowie, choć żył niespełna 36 lat, to pozostawił po sobie bogatą spuściznę. Co więcej, nauczyciel z ziemi kostrzyńskiej, także redagował gazety, a do tego brał udział w Wiośnie Ludów.

Estkowski jest autorem takich publikacji, jak „Pismo dla Nauczycieli Ludu Wiejskiego”, „Elementarzyk złożony wedle metody pisania i czytania”, „Nauki wiejskie tyczące się gminy, życia i stosunków wieśniaka” czy podręcznika „Zbiorek rzeczy swojskich”. Postulował o utworzenie uczniom wszechstronnych warunków rozwoju, skupienie nauczania na samodzielnej pracy ucznia, poruszał kwestie konieczności uspołecznienia nauczycieli. Nim jednak Ewaryst Estkowski zasłynął jako pedagog i działacz oświaty, pierwsze chwile dzieciństwa spędzał w Drzązgowie oddalonym od Kostrzyna o niecałe 10 kilometrów. Tam właśnie rodzice Ewarysta, Jan i Katarzyna, byli właścicielami gospodarstwa rolnego – przysiółka Dębina Drzązgowska oraz administrowali majątkiem rodziny Grudzińskich.

Swoje kolejne lata życia późniejszy patron Szkoły Podstawowej nr 1 w Kostrzynie spędził kolejno w Strzyżewie, Krzepiszynie i Powidzu, stawiając w tych dwóch ostatnich miejscach pierwsze kroki jako uczeń miejscowych szkół. Swoją edukację zakończył w Seminarium Nauczycielskim w Poznaniu, a następnie objął pierwszą szkolną posadę w Wojciechowie koło Śremu. Kolejne lata nauczał w Mikstacie, aż dostał angaż jako wykładowca Seminarium Nauczycielskiego w Poznaniu. Zmarł 15 sierpnia 1856 r., na kuracji w uzdrowisku Soden koło Frankfurtu nad Menem w Niemczech.

Bojownik, który wydawał gazety

Ewaryst Estkowski, oprócz walki o patriotyczne wychowanie młodzieży na polu oświaty polskiej (wprowadził nauczanie przyrody, geografii czy historii w języku ojczystym) znajdującej się pod pruskim zaborem, brał także udział w walce o wartości demokratyczne, w 1848 r. w czasie Wiosny Ludów, m.in. jako komisarz okręgowy na powiat wrzesiński.

Drzązgowianin zasłynął jako założyciel pierwszego w Polsce Towarzystwa Pedagogicznego, powstałego w celu wychowania młodzieży na terenie zaboru pruskiego. W latach 1849-1853 redagował miesięcznik pedagogiczny „Szkoła Polska”, w tym dodatki „Szkółka dla dzieci” oraz „Szkółka dla młodzieży”. W 1850 roku wydał na wzór znanego utworu Mikołaja Reya – „Żywot człowieka poczciwego”.

Już w dwudziestoleciu międzywojennym, w 1928 r. postawiono przed budynkiem ówczesnej Szkoły Powszechnej w Drzązgowie pomnik z kamienia poświęcony Estkowskiemu (na zdjęciu). 11 listopada 2019 roku Rada Miejska Gminy Kostrzyn podjęła Uchwałę XV/142/2019 o ustanowieniu roku 2020 „Rokiem Ewarysta Estkowskiego na terenie gminy Kostrzyn”. Imię wybitnego pedagoga nosi Szkoła Podstawowa nr 1 w Kostrzynie, przed którą znajduję się pamiątkowa tablica przypominająca o patronie szkoły. Ewaryst Estkowski patronuje także szkołom w Łodzi, Ostrowie Wielkopolskim, Pakości, Mikstacie oraz Wojciechowie.

Ignacy Prądzyński - duma rodu z Promna

Inną znamienitą postacią wywodzącą się z ziemi kostrzyńskiej jest Ignacy Prądzyński. Co ciekawe, już sama etymologia nazwiska prowadzi nas do okolic Kostrzyna, a konkretniej do Promna, zwanego niegdyś Prądnem, skąd wywodził się ród Prądzyńskich właśnie.

Ignacy Prądzyński, syn Stanisława i Marianny, urodził się 20 lipca 1792 r. w Sannikach oddalonych o niecałe osiem kilometrów od Kostrzyna. Pruski zaborca, w odwecie za udział Stanisława Prądzyńskiego w powstaniu kościuszkowskim, zburzył majątek Prądzyńskich, a pierwsze lata Ignacy spędził z matką, ukrywając się przed prześladowaniami. To właśnie w rodzinnym domu pobierał pierwsze nauki, by następnie przenieść się do Drezna i uczyć się pod opieką prywatnego wychowawcy.

Podczas pobytu w Poznaniu, gdzie pobierał nauki w miejscowym gimnazjum, jako piętnastolatek zgłosił się na ochotnika do pułku piechoty wielkopolskiej podczas trwających wojen napoleońskich. Karierę wojskową rozwijał w Szkole Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierów w Warszawie, gdzie dosłużył się stopnia porucznika. Kolejne kroki w armii stawiał u boku generała Dąbrowskiego. Będąc jego adiutantem, brał udział w walkach pod Bobrujskiem czy Borysławem. Z wojny, chwilowo, wykluczyła go choroba, jednak powrócił, by stanąć u boku księcia Józefa Poniatowskiego. W sumie, od 1807 roku służył w wojsku Księstwa Warszawskiego, brał udział w kampanii 1809 i 1812 roku, za udział w bitwie nad Berezyną był odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Uczestniczył w bitwie narodów pod Lipskiem w 1813 oraz obronie Paryża w roku 1814. Nagrodzony krzyżem Legii Honorowej.

Zanim wsławił się jako dowódca w funkcji generała brygady 10 kwietnia 1831 roku w bitwie pod Iganiami podczas powstania listopadowego, zdążył dać się poznać jako twórca tajnych organizacji patriotycznych takich jak Związek Prawdziwych Polaków czy Towarzystwo Patriotyczne. Niestety, po upadku powstania jako jeden z jeńców trafił do Rosji, gdzie na polecenie cara opisywał wojnę polsko-rosyjską.

Ignacy Prądzyński dał się poznać także jako architekt i nadzorca budowy Kanału Augustowskiego oraz jako pisarz trzech tomów „Pamiętników” i pracy pt. „Czterej ostatni wodzowie polscy przed sądem historii”. Zmarł 4 sierpnia 1850 roku na niemieckiej wyspie Helgoland na Morzu Północnym, gdzie przebywał dla... podratowania zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto