Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najwyższy czas na muzeum Enigmy w Poznaniu!

Błażej Dąbkowski
Już od pięciu lat stara się o to Szymon Mazur
Już od pięciu lat stara się o to Szymon Mazur Waldemar Wylegalski
- Ubiegły rok, jeśli chodzi o powstanie Muzeum Enigmy, uważam za zmarnowany - podkreśla Szymon Mazur, pomysłodawca utworzenia w Poznaniu placówki poświęconej słynnym kryptologom.

O muzeum Enigmy mówi się od pięciu lat, w tym czasie projekt dwukrotnie zdobywał wysokie miejsca w głosowaniu na poznański budżet obywatelski, a lokalni politycy deklarowali wsparcie dla inicjatywy. W tym roku mija 110. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, jednego z matematyków i absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, bez którego nie byłoby możliwe złamanie szyfru Enigmy.

- Tymczasem w zeszłorocznym budżecie miasta nie zarezerwowano na ten cel nawet złotówki. Napisałem w tej sprawie list do zastępcy prezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego. Mam nadzieję, że w tegorocznym odpowiednia poprawka zostanie przyjęta i uda się znaleźć środki na poszukiwanie miejsca dla placówki czy ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie wnętrza - tłumaczy Szymon Mazur.

Choć wiosną pojawiły się szanse na powstanie muzeum Enigmy w budynku Wydziału Historycznego UAM przy ul. Św. Marcin, do teraz nie wiadomo, czy rzeczywiście tak się stanie.

- Nie zapominam o placówce - deklaruje Mariusz Wiśniewski, który jeszcze jako radny wspierał inicjatywę. - W przyszłym tygodniu spotykamy się z władzami uczelni i na pewno poruszymy ten temat. Oczywiście, ostateczna decyzja należy do uniwersytetu, ale uważam, że Collegium Historicum po wyprowadzce studentów powinno pełnić funkcje publiczne - dodaje wiceprezydent.

W tej chwili sprawę ewentualnego powstania placówki prowadzi Wydział Kultury Urzędu Miasta.

- Im jednak prezydent Grobelny obciął fundusze w ubiegłym roku i sprawa utknęła w miejscu. Przyszłość muzeum dla mnie nadal nie jest jasna, boję się, że w końcu w Warszawie ktoś podchwyci nasz pomysł i go zrealizuje - stwierdza Mazur.

- Sprawdzę to - zapewnia Wiśniewski.

Do kin niedawno trafił film "Gra tajemnic", opowiadający o tym, jak doszło do złamania Enigmy.
Widzowie, którzy liczą na produkcję ukazującą wkład polskich kryptologów w proces pokonania niemieckiej maszyny szyfrującej, będą jednak zawiedzeni. Choć film, jak część jego poprzedników, nie zakłamuje historii, to zasługi Polaków ukazuje jako wątek poboczny. "Gra tajemnic", to film skupiający się na Alanie Turingu, kontynuatorze działań naszych matematyków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto